Sap 2000 programını 14 sürümünden itibaren aktif olarak kullanmaktayım. Ülkemizde çok fazla yaygın olmayan ve Türkçe video eğitim seti olmayan bu programı öğreterek ülkemizdeki bu boşluğu doldurmayı hedefledim.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan paket programlar bütün hesap ve kontrolleri yaptığı için Mühendis arkadaslarımız körelmektedir.Sap2000 programında ise bazı kontrol ve hesapları mühendis arkadaslarımız kendileri yapmaları gerekmekte ve bilgilerini taze tutmalarını ve ne yaptıklarının farkında olmalarını sağlamaktadır.

Sap2000 programıyla her türlü yapıyı tasarlayıp, oluşabilecek tüm yüklemeleri girip (zati, hareketli, kar, rüzgar,sıcaklık, deprem.) kullanılacak malzemeyi belirleyip ( çelik, betonarme) istediğiniz tasarım şartnamesini seçip (Ts500-Ts498-Tdy2007 ) analiz yapabilir, sonuçlara göre gerekli ayarlamaları yapıp projenizi sonuçlandırabilirsiniz. Çok geniş bir kullanım alanına ve uluslararası şöhrete sahip olduğu için mesleki açıdan inşaat mühendislerine çok faydalı olacağı kanaatindeyim.